Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Ceranów

Gmina Ceranów położona jest w północno wschodniej części województwa mazowieckiego nad rzeką Bug. Część gminy położona jest na obszarze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w którym występują rzadko spotykane gatunki roślin i ptaków. Obszar gminy jest bogaty pod względem walorów przyrodniczych. W Leśnictwie Ceranów znajduje się rezerwat florystyczny Biele. Utworzony został w 1989 roku, w celu ochrony bogatego stanowiska pełnika europejskiego oraz innych rzadkich gatunków roślin. Natomiast w Leśnictwie Holendernia znajduje się utworzony w 1979 roku rezerwat „Sterdyń”, którego celem jest ochrona rzadkich gatunków roślin. W rezerwacie znajduje się najlepiej zachowany i najstarszy drzewostan – 130 letnia dąbrowa z domieszką lipy i grabu, która znajduje się w północno – wschodniej części rezerwatu.

Miłośnikom architektury zabytkowej polecamy obiekty znajdujące się na obszarze gminy:

Przez obszar gminy zostały wytyczone ścieżki przyrodnicze:

W Długich Grodzieckich oddalonych od Ceranowa 10 km w otulinie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Agroturystyka Grodzieckie. Gospodarstwo położone jest na terenie Natura 2000, pomiędzy jeziorem a rzeką Bug. W okolicy znajdują się obszary ochrony ptaków i siedlisk, natomiast w lasach - ścisłe rezerwaty przyrody. Otaczające środowisko wpływa na atrakcyjność obiektu nie tylko pod względem turystycznym ale również rekreacyjnym. Warto wybrać się na spacer po malowniczym sąsiedztwie, bądź też udać się na dłuższą przejażdżkę rowerem. Miłośnikom wędkarstwa polecamy wędkowanie na jeziorze lub rzece Bug. Gospodarstwo gościom udostępnia altanę z murowanym grillem, wędzarnię, w której goście mogą uwędzić świeże ryby oraz staw przy którym, znajduje się miejsce na ognisko. Warto dodać, iż na specjalne życzenie gości, gospodarze przygotowują swojskie wyroby wędliniarskie.

W Ceranowie w pobliżu rzeki Bug prowadzone jest gospodarstwo agroturystyczne Zacisze Lipowe, które położone jest na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Gościom polecamy spacery po niedalekiej okolicy w tym również lasach, które obfitują w grzyby i jagody. Gospodyni agroturystyki swoim gościom przygotowuje smaczne i zdrowe potrawy regionalne, a za specjalność uznane są ciasta domowe. Z malin uprawianych w gospodarstwie robione są soki.