Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Drohiczyn

Gminę Drohiczyn zamieszkuje ok 7 tys. mieszkańców. Dzięki swojemu atrakcyjnemu położeniu ma olbrzymi potencjał turystyczny. Drohiczyn jest malowniczy położony nad rzeką Bug, to historyczna stolica Podlasia. Powstał na początku XI w. Najstarsze wzmianki o Drohiczynie pochodzą sprzed 1142r. Z Drohiczynem wiążą się historyczne wydarzenia. To tutaj w 1253 roku miała miejsce koronacja króla Daniela Romanowicza. Na terenie gminy znajdują się liczne schrony tworzące umocnienie Linii Mołotowa, pochodzą z 1940-1941 roku., są  położone wzdłuż rosyjsko-niemieckiej granicy wytyczonej w wyniku traktatu Ribbentrop-Mołotow.

Wjeżdżając do Drohiczyna od zachodu po prawej zabytkowych oraz nowoczesnych kajaków, a także spróbować swoich sił na symulatorze pływania kajakiem. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość przetestowania nowoczesnych kajaków w specjalnym basenie.  

Sympatycy motocykli powinni obejrzeć Muzeum Park Historyczno - Kulturowy „Bug – Pogranicze Kultur i Religii” w którym można zobaczyć Wystawę Starych Motocykli, eksponaty pochodzą z Polski i innych krajów Europejskich.

Ciekawym miejscem na mapie Drohiczyna jest Pracownia i galeria rzeźby „Cichy Bug”. Prowadzona jest przez Andrzeja Antoniewicza, któstronie na Zespole Szkół wita wszystkich  mural upamiętniający wizytę Jana Pawła II w 10.06.1999 r. Na miejscu w którym zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne w 1999 r. usypano Kopiec Pamięci Podlasia, z którego rozpościera się piękny widok na Dolinę Bugu. 

Z Góry Zamkowej w Drohiczynie można podziwiać przepiękną panoramę na rzekę Bug. Od 2013 roku odbywa się spływ 500 kajaków, który zyskuje coraz większą popularność. Miłośników kajakarstwa zapraszamy do Nadbużańskiego Centrum Turystyki Kajakowej, w którym można obejrzeć wystawę ry od lat oddany jest swojemu hobby – rzeźbieniu. Na miejscu można podziwiać eksponowane rzeźby, a niektóre nawet zakupić.

Również miłośnicy wędkarstwa nie powinni wyjechać stąd rozczarowani, Bug obfituje w szczupaki i sumy.

Rodziny ze swoimi pociechami koniecznie powinny się wybrać do Alpakowa – Hodowla Alpak, które znajduje się w Śledzianowie oddalonym 16 km od Drohiczyna. Podczas wizyty w tym cudownym miejscu poznamy alpaki oraz dowiemy się w jaki sposób wykorzystywana jest ich wełna. Nie zabraknie też ciekawostek na temat wszystkich zwierząt zamieszkujących Alpakowo.

Mobilne zwiedzanie miasta? Jak najbardziej! W Drohiczynie jest to możliwe!
Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego PORT nad Bugiem, jest jedynym miejscem w regionie, który umożliwia zwiedzanie w elektrycznych pojazdach (meleksach). W swojej ofercie posiada wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego: kajaki, rowery wodne i hulajnogi elektryczne oraz painball laserowy i gry plenerowe..  

Na turystów rowerowych czekają szlaki rowerowe, które są usytuowane w pobliżu rzeki Bug.

Szlaki zachęcają do wycieczek? Pod poniższym linkiem udostępniona została mapa turystyczna obszaru Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”.

 http://www.tygieldolinybugu.pl/art,1166,mapy-turystyczne-obszaru-slgd-tygiel-doliny-bugu

Aby skosztować wyrobów lokalnych producentów zachęcamy do odwiedzenia w Rotkach Dażynki, gdzie zaopatrzycie się Państwo w tradycyjne wędliny, wyroby garmażeryjne, sery. Po pierogi domowe warto udać się do PAOLI Zakładu produkcji wyrobów garmażeryjnych w Chrołowicach.

Przygotowaliśmy dla Państwa listę miejsc noclegowych na obszarze gminy Drohiczyn oraz restauracji, do których warto się wybrać, aby zjeść pyszny posiłek. 

Na pyszny posiłek polecamy wybrać się do: