Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Platerów

Gmina Platerów położona jest na wschodnich krańcach województwa mazowieckiego nad malowniczą rzeką Bug oraz w dolinie rzeki Toczna. Gmina wyróżnia się wyjątkowymi walorami  przyrodniczo – krajobrazowymi. Pod względem lesistości jest drugą najbardziej zalesioną gminą powiatu łosickiego. Wolne od spalin lasy zachęcają do wędrówek pieszych, a grzybiarzy do zbierania runa leśnego. Gmina Platerów położona jest na obszarze Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu oraz częściowo znajduje się na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. 

Atrakcję dla miłośników architektury stanowią znajdujące się na obszarze gminy zabytki sakralne oraz obiekty pałacowo – parkowe: 

 Aktywnym fizycznie polecamy spacer, nordic walking ścieżką ekologiczną „Kisielew – Drażniew”. Ścieżka położona jest w północnej części gminy Platerów i przebiega przez malowniczy fragment Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Na trasie znajduje się 11 przystanków o szerokiej tematyce przyrodniczej i historycznej, a także tabliczki opisujące występujące gatunki drzew.

 W oddalonym od Platerowa 4 km Czuchowie dostaniecie najlepsze miody w okolicy – Pasieka Bartnik Czuchów 54a. Natomiast jeśli chcecie zakupić wyprodukowane z mleka krowiego sery podpuszczkowe, dojrzewające i wędzone koniecznie musicie się wybrać do pani Zofii, która w Kamiance zajmuje się produkcją wyżej wymienionych serów. 

W miejscowości Kisielew na skraju lasu znajduje się Ranczo Kisielew. Jest to miejsce, w którym można zjeść pyszny posiłek oraz zorganizować imprezę okolicznościową. W ofercie rancza są także pokoje noclegowe, a dla najmłodszych gości plac zabaw. Wieczorami polecamy relaks przy ognisku i grillu. Dodatkowym atutem miejsca jest oczko wodne oraz pole namiotowe. 

Rodzicom z dziećmi oraz miłośnikom koni polecamy odwiedzenie prowadzonej w Kisielewie Agroturystyki „Stajnia za wsią”. Jest to miejsce, w którym pod okiem instruktorów można uczestniczyć w ćwiczeniach przejazdów przez przeszkody terenowe – górki, mostki i wodę. Dla zaawansowanych odbywają się całodniowe rajdy konne, jazdy w padoku i terenie, natomiast najmłodsi mogą rozpocząć swoją przygodę od nauki jazdy na kucyku. Stajnia za wsią nie tylko oferuje noclegi w domku holenderskim, ale także zajmuje się sprzedażą ekologicznych warzyw pochodzących z własnych upraw. W sezonie gospodarstwo oferuje sprzedaż świeżych i suszonych warzyw: marchewki, buraki, cebula, ziemniaki, kapusta biała, suszona natka pietruszki, włoszczyzna i wiele innych.

Lubisz aktywny wypoczynek na łonie natury? Koniecznie musisz się wybrać do Agroturystyki Maxturist znajdującej się we wsi Hruszew. Gospodarstwo położone jest nad rzeką Toczna. Jest to idealne miejsce dla miłośników kajakarstwa., gdyż z gospodarstwa można dopłynąć kajakiem do rzeki Bug a następnie udać się w dalszą podróż podziwiając piękno otaczającego krajobrazu. Malownicza okolica agroturystyki zachęca do pieszych wędrówek oraz wycieczek rowerowych. Agroturystyka organizuje wieczory przy ognisku, spływy kajakowe rzeką Toczną. Jest to z pewnością miejsce do którego warto się wybrać z rodziną, ale także większą zorganizowaną grupą. 

Przejeżdżając przez obszar gminy Platerów, z pewnością waszą uwagę przykuje kolorowy dom w Ostromęczynie Kolonii. Jest to Agroturystyka u Waldka, posiadająca także wypożyczalnię rowerów, które można wykorzystać do wycieczek po malowniczym obszarze gminy. Miłośnikom sztuki bez wątpienia spodoba się Galeria pana Waldka, w której znajduje się ponad 300 obrazów i płaskorzeźb. W galerii znajdują się także eksponaty przedmiotów używanych przez przodków ( odzież, meble, sprzęty rolnicze). Warto wspomnieć, iż gospodarstwo objęte jest programem Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. 

W miejscowości Chłopków oddalonej 7 km od Platerowa znajduje się Chata za wsią. Jest to idealne miejsce na odpoczynek z dala od zgiełku miast. Otaczająca natura zachęca do spacerów i wycieczek rowerowych podczas których można obserwować przyrodę, czy też zbierać runo leśne. Obiekt oferuje takie atrakcje jak: tenis stołowy, rzutki, narciarstwo biegowe, możliwość zorganizowania ogniska oraz grilla. 

Poniżej przedstawiamy zestawienie miejsc noclegowych na obszarze gminy platerów: