Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Mielnik

 

Gmina Mielnik jest najbardziej na południe wysuniętą gminą województwa podlaskiego. Od wschodu graniczy  z Białorusią, zaś na południu z województwem  mazowieckim i lubelskim, naturalną granicę stanowi rzeka Bug.


Historia Ziemi Mielnickiej

Pierwsze wzmianki historyczne o Mielniku sięgają XI wieku jako grodu zlokalizowanego przy dwóch  szlakach handlowych. Posiada bogatą przeszłość historyczną, pełnił wiele znaczących  funkcji regionalnych, państwowych,czy też międzynarodowych. Był etapową rezydencją monarszą goszczącą  niejednokrotnie królów, był też  miejscem ważnych zjazdów, narad znanych z kart historii. Tutaj w ciągu  stuleci  ścierały  się silnie  na siebie oddziaływujące  różne kierunki osadnictwa, kultury i tendencji rozwojowych. Dziś jeszcze na terenie Gminy możemy spotkać  liczne zabytki, obiekty prehistoryczne warte obejrzenia, a świadczące o kilkusetniej przeszłości  Mielnika. Wizytówkę stanowi ''Góra Zamkowa" z ruinami XV wiecznego kościoła zamkowego i urzekającą panoramą.

 

Teraźniejszość

Dzisiejszy Mielnik jest przepiękną miejscowością położoną na prawym brzegu rzeki  Bug, na wysokości 130 m.n.p.m. Duża różnica poziomów sprawia, że konfiguracja terenu jest bardzo zróżnicowana. Zdrowy, subkontynentalny klimat, ukształtowanie terenu oraz duża lesistość umożliwiają rozwój klimatoterapii wielu schorzeń.  Stosunkowo mało zanieczyszczone środowisko Gminy, kwalifikuje ją do czołówki miejscowości wypoczynkowych w " Zielonych Płucach Polski". Dzięki znakomitym walorom klimatycznym i przyrodniczo-krajobrazowym jest doskonałym  miejscem turystycznym i wypoczynkowym, są tu wspaniałe miejsca na obozowiska i biwaki.

 

Jak dojechać

Autobusem: Należy dojechać do dworca autobusowego Siemiatyczach. Stamtąd odjeżdżają bezpośrednie autobusy do miejscowości: Osłowo, Mielnik, Wajków, Sutno, Niemirów, Radziwillówka, Adamowo, Tokary, Wilanowo.
Z Warszawy autobusy w kierunku Siemiatycz odjeżdżają z Dworca Stadion.
W Siemiatyczach istnieje możliwość zamówienia taksówki. Jeden z postojów znajduje się obok dworca PKS.


Samochodem: Na skrzyżowaniu dróg krajowych 19 i 62, w okolicach Siemiatycz (woj. podlaskie), na rondzie, zjeżdżamy drogą nr 640 w kierunku na Adamowo. Po kilku kilometrach przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym. 1 kilometr od wiaduktu pojawi się kierunkowskaz w prawo na Mielnik. Stamtąd, po następnym kilometrze, droga główna prowadzi w lewo i dojeżdżamy nią bezpośrednio do Mielnika.

 

Zabytki

Fascynująca przeszłość  historyczna Mielnika powoduje, że jest on skarbnicą wielu ciekawych zabytków. Grodzisko wczesnośredniowieczne z XI - XII w. na Górze Zamkowej, ruiny gotyckiego kościoła p.w. Trójcy Świętej z XVI w., murowana plebania z XVIII w., murowany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z lat 1913-1920, murowana cerkiew p.w. Matki Boskiej Przeczystej z 1825 r., drewniana cerkiew cmentarna p.w. Matki Boskiej Opiekuńczej  z około 1770r., murowana  bożnica  z I połowy XIX w., obecnie dom mieszkalny i galeria.

 

  Mielnik, kościół p.w. świętej Trójcy (ruina)

 

 

Maćkowicze, dom w zagrodzie młyńskiej

 

Warto zobaczyć

Mielnik, ul. Brzeska, kapliczka

 

Mielnik, kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego

 

 

Mielnik, cmentarz rzymskokatolicki (dawny)