Gmina Olszanka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Gmina Olszanka położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego w południowo – zachodniej części powiatu łosickiego. Obszar gminy przecinają dwie rzeki Liwiec i Toczna. Liwiec jest największym lewostronnym dopływem Bugu, natomiast rzeka Toczna swoje źródło ma w miejscowości Korczówka. Malownicze obszary gminy zachęcają do pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Krajobraz charakteryzuje się otwartymi panoramami szerokich pól uprawnych, pasami niskiej zabudowy i niewielkimi pasmami ścian leśnych.

Atrakcje turystyczne na obszarze gminy stanowią zabytki: 

  • Kapliczka przydrożna poświęcona martyrologii miejscowych unitów w Olszance;
  • Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z 1914 roku w Mszannie, który został wzniesiony jako cerkiew. W kościele znajduje się chrzcielnica klasycystyczna z końca XVIII wieku o oryginalnym kształcie i bogatej ornamentyce oraz kropielnica granitowa;
  • Pomnik znajdujący się obok kościoła w Mszannie, upamiętniający męczeństwo unitów, którzy oddali życie w obronie świątyni podczas prześladowań w 1875 r.;
  • Drewniano – murowany kościół o konstrukcji zrębowej z przełomu XVII/XVIII wieku w Hadynowie, który w latach 1778 – 1870 był filią parafialnego kościoła w Łosicach. Z wyposażenia zachowały się w nim barokowe i rokokowe rzeźby, późnogotycki krucyfiks o cechach ludowych z XVI w., monstrancja zestawiona z szesnastowiecznych elementów, pacyfikał o cechach renesansowych oraz kilka zabytkowych ornatów i dwa dzwony z początków XVII w.
  • W miejscowości Klimy znajdują się pozostałości średniowiecznego grodziska. 

 Będąc w Olszance polecamy udać się na wycieczkę rowerową bądź też na dłuższy spacer do Pietrus ( 3 km od Olszanki ), gdzie znajduje się drewniany dom z lat 30 XX wieku oraz murowana kapliczka z 1923 r., natomiast we wsi Korczówka i Szydłówka znajdują się chaty i zabudowania pokryte strzechą. 

Miłośników historii z pewnością zainteresuje Cmentarz z I wojny światowej znajdujący się w miejscowości Próchenki, Pomnik Powstańców Styczniowych w miejscowości Mszanna oraz Pomnik upamiętniający zrzut XXI Ekipy Cichociemnych na placówkę Puchacz w Starych Łepkach.