Gmina Przesmyki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Gmina Przesmyki położona jest w północno – wschodniej części powiatu siedleckiego, we wschodniej części województwa mazowieckiego. Przez obszar gminy przepływa rzeka Kołodziejka będąca lewobrzeżnym dopływem Bugu. Na terenie gminy znajdują się szeregi wód stojących, najważniejszymi z nich są jeziora w okolicach wsi Łysów. Obszar gminy jest cenny pod względem przyrodniczym, gdyż jej fragment położony jest na obszarze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i Zielonych Płuc Polski. W gminie Przesmyki występują zarejestrowane pomniki przyrody:

  • 3 lipy drobnolistne i klon pospolity w Przesmykach;
  • Jesion wyniosły w Zawadach;
  • Głaz narzutowy – gnejs w miejscowości Kamianki Lackie.

Atrakcję turystyczną gminy stanowią zabytki, znajdujące się na jej obszarze:

  • Zespół Dworsko – Parkowy w Dąbrowie, został wzniesiony w 1852 roku dla Dobrzyńskich. Parterowa budowla z wgłębnym podcieniem kolumnowym od frontu i salonem z wyjściem do ogrodu. Wokół dworu znajduje się park dworski z połowy XIX wieku z drzewostanem wielogatunkowym i szpalerem grabowym.
  • Kościół pw. św. Jakuba Apostoła z 1776 roku w Przesmykach. W kościele zachował się barokowy ołtarz główny oraz boczne pochodzące z XVIII wieku.
  • Kościół pw. M. B. Różańcowej z 1755 roku w Łysowie, wybudowany jako cerkiew grecko – katolicka. Podczas budowy zastosowano interesujące rozwiązania architektoniczne, a mianowicie świątynia powstała na planie w kształcie krzyża greckiego.
  • Kopiec Piłsudskiego usypany marszałkowi J. Piłsudskiemu w Zawadach. Został usypany w 1936 roku przez gminę Przesmyki. Kopiec usypano z około 30 tys. furmanek ziemi, na jego otwarcie przybyły władze państwowe.

Miłośnicy zwiedzania koniecznie powinni się udać do funkcjonującego w Dąbrowie Muzeum Ziemiaństwa. Muzeum oferuje zwiedzanie ekspozycji stałej w klasycystycznym dworze tj. zabytkowe wnętrza ziemiańskie pochodzące z przełomu XIX i XX wieku: kancelaria dworska, pokój pani domu, sypialnia, salon, jadalnia, kuchnia i łazienka. Prowadzona jest także sprzedaż wydawnictw i pamiątek, wynajem rowerów i łodzi, którymi można pływać po stawie oraz dostępne są pokoje gościnne z widokiem na zabytkowy park, znajdujące się na poddaszu dworu i w oficynie.

W Kamiankach – Wańkach  w pobliżu lasów prowadzone jest gospodarstwo agroturystyczne Jolanta Zalewska. Malownicza okolica zachęca do spacerów, nordic walkingu oraz wycieczek rowerowych podczas, których można zatrzymać się na grzybobranie, gdyż lasy obfitują w runo leśne. Gospodyni oferuje całodzienne wyżywienie, które przygotowywane są w oparciu o produkty pochodzące z własnego gospodarstwa. Specjalnością gospodyni jest kuchnia myśliwska. Gospodarze organizują ogniska, grille, imprezy okolicznościowe, natomiast zimą kuligi.
W agroturystyce można zakupić: jajka, sery, mleko, warzywa, owoce, miód i wędliny.