Gmina Milejczyce jest gminą wiejską położoną w powiecie siemiatyckim, siedzibą gminy są Milejczyce, które niegdyś posiadały prawa miejskie. Gmina posiada bogate walory kulturowe, o czym świadczą występujące na jej obszarze zabytki:
- Cmentarz żołnierzy radzieckich z okresu II Wojny Światowej w Milejczycach;
- Budynek Synagogi z 1927 roku w Milejczycach;
- Cmentarz Żydowski (Kirkut) przy ul. Magazynowej 8 w Milejczycach;
- Kościół parafialny pw. św. Stanisława Bp. z II poł. XVII wieku oraz dzwonnica przykościelna z 1740 roku w Milejczycach;
- Cerkiew pw. św. Barbary z 1900 r. w Milejczycach – drewniana, orientowana z ikonostasem z ok. 1900 i dwiema barokowymi ikonami;
- Cerkiew cmentarna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z XIX wieku w Milejczycach, położona na cmentarzu prawosławno – katolickim;
- Cerkiew pw. Narodzenia NMP wzniesiona w XIX wieku w Rogaczach;
- Cerkiew cmentarna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z 1672 roku w Sobiatynie;
- Dwór z XIX wieku w Wałkach.
Atrakcję turystyczną gminy stanowi wystawa plenerowa pn. „Świat utracony – fotografie Żydów polskich w Milejczycach”. Ekspozycja ukazuje historię Milejczyc i ich mieszkańców. Fotografie pozyskane były głównie od potomków dawnych żydowskich mieszkańców Milejczyc.
Miłośnikom wypraw rowerowych i samochodowych polecamy podążanie szlakami turystycznymi wytyczonymi przez miejscowości gminy
- Szlak Religii Województwa Podlaskiego;
- Samochodowo – Motocyklowy Podlaski Szlak Sakralny, w którym uwzględniona została Cerkiew w Milejczycach, Sobiatynie i Rogaczach.
- Szlak rowerowy Green Velo.
Wędkarzy zachęcamy do odwiedzenia oddalonego o 6 km od Milejczyc Pokaniewa, gdzie znajdują się „STAWY Pokaniewo” to gospodarstwo rybackie posiadające 20 stawów różnego rodzaju: narybkowe, kroczkowe, towarowe. Jeden z nich o powierzchni 1 ha udostępniany jest wędkarzom, za zgodą właściciela można udać się na inny, nieudostępniany na co dzień. Stawy obfitują w karpie, amury, karasie, liny, okonie, sandacze, sumy, szczupaki i tołpygi.
Najlepsze sękacze i mrowiska dostaniecie w firmie „Junakor”, która od lat swoje specjały wyrabia ręcznie z naturalnych składników i bez dodatku jakichkolwiek konserwantów. Sękacz powstaje w wyniku polewania rożna kolejnymi warstwami ciasta, natomiast mrowisko to płatki ciasta polane masą miodową, posypane bakaliami i ułożone w kopiec.
W miejscowości Rogacze znajduje się stuletni, drewniany typowo podlaski domek pod sosnami. Jest to idealne miejsce dla osób chcących odpocząć od miastowego zgiełku wśród drzew i ćwierkotu ptaków. U mieszkańców wsi można zakupić mleko, jaja, wędliny i inne swojskie smakołyki. Otoczenie lasów zachęca do grzybobrania i wycieczek rowerowych.
W Gołubowszczyźnie prowadzone jest gospodarstwo agroturystyczne Pod Gwiazdami, które swoim gościom wynajmuje dwa drewniane domy. Jest to miejsce, w którym m.in. zdobędziecie wiedzę dotyczącą hodowli zwierząt, zbieraniu ziół, robieniu przetworów.
Natomiast w Choroszczewie prowadzone jest gospodarstwo ekologiczne Pod Wesołym Świerkiem, które w sezonie posiada świeże warzywa, jajka, sery i mleko prosto od krowy. Malownicza okolica zachęca do spacerów i wycieczek rowerowych.
Jeśli poszukujesz noclegu w Milejczycach, powinieneś się udać do „Pokoje gościnne na podlaskim szlaku”. Jest to obiekt z komfortowo urządzonymi pokojami. Do dyspozycji gości udostępnione jest miejsce grillowe wyposażone w meble ogrodowe, leżaki oraz miejsce na rozbicie namiotów.
Na turystów rowerowych czekają szlaki rowerowe, które są usytuowane w pobliżu rzeki Bug.
W okolicy znajdziecie:
- Samochodowo-Motocyklowy Podlaski Szlak Sakralny
- Szlak rowerowy Dziadkowice – Milejczyce – Siemiatycze – Dziadkowice
- Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo