Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Korczew

Gmina Korczew położona jest nad Bugiem w obszarze „Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego”, „Zielonych Płuc Polski” oraz znajduje się w otoczeniu rezerwatów przyrody: Dębniaka, Kaliniaka, Przekopu. Położenie nad rzeką Bug oraz liczne zabytki wpływają na atrakcyjność turystyczną i ekologiczną. Gmina ma dobrze rozwiniętą sieć rzeczną, tworzoną przez rzeki Bug, Toczna, Myśla, Kołodziejka.

Wizytówką gminy Korczew jest Pałac w Korczewie, który od 1743 roku jest niemym świadkiem burzliwej historii regionu, którą zainteresowani będą w szczególności pasjonaci historii oraz miłośnicy Podlasia. Warto też skupić się na malowniczym otoczeniu pałacu. Park wokół powstał w połowie XIX wieku, zachowały się w nim rzadkie i stare okazy drzew i roślin, m.in.: ponad stuletnie platany, karagana syberyjska i jesion płaczący.

Na terenie gminy Korczew znajduje się wiele ciekawych oraz wartych uwagi zabytków. 

We wsi Bużyska (oddalonej 6,5 km od Korczewa) znajduje się przeprawa promowa na rzece Bug, która łączy gminę z Drohiczynem. Przepiękne walory przyrodnicze zachęcają do aktywności sportowej.
Miłośnikom kolarstwa polecamy skorzystanie ze ścieżki rowerowej poprowadzonej wzdłuż rzeki, a kajakarzom do spróbowania swoich sił na rzece Bug.

Gmina Korczew słynie z tradycyjnego w smaku pieczywa wypiekanego od lat przez Zakład Piekarniczo – Cukierniczy Piekarnia Korczew Monika Marciniuk - Grochala. Pieczywo, ciasta i ciastka można kupić bezpośrednio w piekarni oraz w okolicznych sklepach.

W Szczeglacinie oddalonym o 2 km od Korczewa, prowadzona jest Pasieka pod Kaliniakiem. Powstała w 1997 roku z wielkiej pasji pana Jerzego, która udzieliła się pozostałym członkom rodziny.

Miłośnikom kolarstwa polecamy wycieczkę wytyczonymi przez teren gminy szlakami rowerowymi:

Poniższa lista zawiera miejsca noclegowe oraz restauracje na terenie gminy Korczew, w których warto się zatrzymać.