Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Mielnik

Gmina Mielnik jest najbardziej na południe wysuniętą gminą województwa podlaskiego. Od wschodu graniczy z Białorusią, natomiast od południa z województwem: mazowieckim i lubelskim – naturalną granicę stanowi rzeka Bug.

Na obszarze gminy Mielnik występują zabytki, które chętnie odwiedzają turyści:

Główną atrakcją turystyczną gminy jest Odkrywkowa Kopalnia Kredy. Przy ul. Duboisa znajduje się taras widokowy, z którego widok rozpościera się na kopalnię, która wciąż jest czynna. Niegdyś wydobycie kredy służyło celom budowlanym, obecnie kreda stosowana jest w rolnictwie, do produkcji cementu, kostek brukowych, opon i innych produktów z tworzyw sztucznych.

Rodziny z dziećmi zapraszamy do gospodarstwa rolniczego - Mielnicka Alpaka. Podczas wizyt pod opieką opiekuna spędzicie czas w stadzie samic z maluchami, karmiąc je smakołykami oraz robiąc sobie z nimi zdjęcia. Warto posłuchać alpaczych opowieści gospodarza obserwując przy tym zachowanie i zwyczaje alpak.  Mielnicka alpaka prowadzi sklepik, który w sprzedaży posiada m.in. maskotki alpaki, włóczkę o właściwościach hipoalergicznych oraz wyroby, które z niej powstały (kołdry).

Firma Active Adventure zajmuje się wypożyczaniem sprzętu rekreacyjnego i sportowego do uprawiania turystyki rowerowej i wodnej. Oferuje między innymi kajaki i łodzie dla dzieci jak również dorosłych, rowery, sprzęt do paintball, gokarty pedałowe. Natomiast zimą można wypożyczyć narty do biegowe i skorzystać z wytyczonej w pobliżu rzeki Bugu trasy narciarskiej, podziwiając przy tym dzikie zimowe krajobrazy Ziemi Mielnickiej. Osobom spragnionym obcowania z przyrodą oferujemy nocleg na polu namiotowym. Firma Active Adventure umożliwia także strzelanie z łuku dla dorosłych i dzieci.

Aktywnym fizycznie polecamy skorzystanie z obiektów sportowych na terenie gminy: hala sportowa, pełnowymiarowe boisko sportowe oraz kompleks boisk sportowych „Orlik”. Rzeźba terenu oraz różnorodność krajobrazu zachęcają do kolarstwa terenowego i biegów przełajowych, natomiast rzeka Bug jest stwarza warunki do uprawiania kajakarstwa.

Podczas wyprawy po gminie Mielnik polecamy odwiedzenie muzeum i wystawy.

Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej znajduje się przy ul. Brzeskiej 71 w Mielniku.  Muzeum w swych zbiorach posiada ponad 60 prac Henryka Musiałowicza, liczne pamiątki związane z historią Mielnika i okolicy oraz kolekcję rekwizytów i kostiumów filmowych, używanych podczas realizacji filmu pt. „Ogniem i mieczem”.

Jeśli interesujesz się kulturą ludową to koniecznie powinieneś odwiedzić prywatne muzeum etnograficzne, które powstało przy ulicy Bugowej 11 w Mielniku. Właścicielka muzeum sięgając w głąb historii własnego rodu udostępnia bogate archiwum rodzinne, przedstawiając sprzęty gospodarskie przedstawiające życie na mielnickiej ziemi.

Natomiast wystawa geologiczna skarbów Ziemi Mielnickiej w Mielniku nad Bugiem Pana Adama Borkowskiego z pewnością zainteresuje niejednego miłośnika skamieniałości. Właściciel posiada kilkaset eksponatów zawierających całe organizmy lub ich fragmenty, które żyły miliony lat temu. Najstarszym znaleziskiem Pana Adama jest trylobit i koralowce z Syluru – jest to okres, który trwał ponad 400 milionów lat temu.

Bo-Kat „Rejsy Katamaranem” oferuje zwiedzanie rzeki Bug z perspektywy pokładu katamaranu. Podczas rejsu kapitan opowiada o skarbach ziemi mielnickiej, a uczestnicy mogą podziwiać typową nadbużańską przyrodę.

Koneserzy win koniecznie powinni odwiedzić WinnicaKorol. Właściciele z przyjemnością oprowadzają swoich gości po winnicy, opowiadając historię jej powstania oraz odmian winorośli przez nich uprawianych i sposobach ich pielęgnacji. Podczas zwiedzania można degustować wina, które dostępne są w sprzedaży. Winnica Korol oferuje także noclegi. Polecamy wieczory na tarasie winiarni z lampką wina z widokiem na panoramę Mielnika.

Obszar gminy jest wyjątkowo cenny pod względem walorów przyrodniczych, na którym powstały rezerwaty przyrody oraz zespół przyrodniczo – krajobrazowy:

Na miłośników wycieczek czekają szlaki turystyczne i rowerowe wytyczone przez gminę Mielnik:

Obszar gminy Mielnik jest malowniczo położony nad rzeką Bug, do której z chęcią przybywają turyści. Poniżej przedstawiamy zestawienie miejsc noclegowych i restauracji, występujących na terenie gminy: