Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Milejczyce

Gmina Milejczyce jest gminą wiejską położoną w powiecie siemiatyckim, siedzibą gminy są Milejczyce, które niegdyś posiadały prawa miejskie. Gmina posiada bogate walory kulturowe o czym świadczą występujące na jej obszarze zabytki:

Atrakcję turystyczną gminy stanowi wystawa plenerowa pn. „Świat utracony – fotografie Żydów polskich w Milejczycach”. Ekspozycja ukazuje historię Milejczyc i ich mieszkańców. Fotografie pozyskane były głównie od potomków dawnych żydowskich mieszkańców Milejczyc.

Miłośnikom wypraw rowerowych i samochodowych polecamy podążanie szlakami turystycznymi wytyczonymi przez miejscowości gminy:

Wędkarzy zachęcamy do odwiedzenia oddalonego o 6 km od Milejczyc Pokaniewa, gdzie prowadzone jest gospodarstwo rybackie posiadające 20 stawów różnego rodzaju: narybkowe, kroczkowe, towarowe. Jeden z nich o powierzchni 1 ha udostępniany jest wędkarzom, za zgodą właściciela można udać się na inny, nieudostępniany na co dzień. Stawy obfitują w karpie, amury, karasie, liny, okonie, sandacze, sumy, szczupaki i tołpygi.

Najlepsze sękacze i mrowiska dostaniecie w firmie Junakor, która od lat swoje specjały wyrabia ręcznie z naturalnych składników i bez dodatku jakichkolwiek konserwantów. Sękacz powstaje w wyniku polewania rożna kolejnymi warstwami ciasta, natomiast mrowisko to płatki ciasta polane masą miodową, posypane bakaliami i ułożone w kopiec. 

W miejscowości Rogacze znajduje się stuletni, drewniany typowo podlaski domek pod sosnami. Jest to idealne miejsce dla osób chcących odpocząć od miastowego zgiełku wśród drzew i ćwierkotu ptaków. U mieszkańców wsi można zakupić mleko, jaja, wędliny i inne swojskie smakołyki. Otoczenie lasów zachęca do grzybobrania i wycieczek rowerowych.

W Gołubowszczyźnie prowadzone jest gospodarstwo agroturystyczne Pod Gwiazdami, które swoim gościom wynajmuje dwa drewniane domy. Jest to miejsce w którym m.in. zdobędziecie wiedzę dotyczącą hodowli zwierząt, zbieraniu ziół, robieniu przetworów.

Natomiast w Choroszczewie prowadzone jest gospodarstwo ekologiczne Pod Wesołym Świerkiem, które w sezonie posiada świeże warzywa, jajka, sery i mleko prosto od krowy. Malownicza okolica zachęca do spacerów i wycieczek rowerowych.

Jeśli poszukujesz noclegu w Milejczycach to powinieneś się udać do Pokoje gościnne na Podlaskim Szlaku. Jest to obiekt z komfortowo urządzonymi pokojami. Do dyspozycji gości udostępnione jest miejsce grillowe wyposażone w meble ogrodowe, leżaki oraz miejsce na rozbicie namiotów.

NOCLEGI W GMINIE MILEJCZYCE: