Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Sarnaki

Gmina Sarnaki położona jest na wschodnim krańcu województwa mazowieckiego. Najcenniejszą wartością gminy jest rzeka Bug oraz Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”. Gmina wyróżnia się wyjątkowymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi. Na jej obszarze występują zabytki i miejsca kultu pamięci m.in.: Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika z 1816 roku z XIX wieczną Dzwonnicą oraz kapliczkami. Można również zobaczyć oryginalne zabudowania przemysłowe starego browaru, którego początki sięgają XVIII wieku.

Miłośników historii z pewnością zainteresuje pomnik w centrum Sarnak, upamiętniający przechwycenie i rozpracowanie niemieckiej tajnej broni V2. Pomnik jest repliką rakiety o naturalnej wielkości, natomiast pomiędzy Kózkami a Sarnakami przy drodze krajowej nr 19 w lesie Lipowiec znajduje się lej po wybuchu rakiety V2.

Gmina Sarnaki jest obszarem na którym występują rezerwaty przyrody: Zabuże oraz Kózki.
Tereny nadbużańskie zachęcają do pieszych wędrówek oraz wypoczynku na rzecznych plażach. Osobom aktywnym fizycznie polecamy zwiedzanie okolicy na rowerze, wzięcie udziału w spływach tratwami bądź też kajakami.  

Z pewnością do nordic walkingu oraz wycieczek rowerowych zachęcają poprowadzone przez teren gminy szlaki oraz ścieżki:

Spragnionym wysiłku fizycznego polecamy skorzystanie z oferty Tropiciela Edukacyjne Gry Terenowe w Zabużu. Firma w ofercie ma organizowanie szkoleń i zajęć survivalowych na terenie Serpelic i Zabuża.

Rodziców z dziećmi zachęcamy do odwiedzenia Rodzinnego parku Linowego Relaks Perła Serpelic w Serpelicach. Trasy są dostosowane do umiejętności uczestników (szypułkowo-siatkowa, łatwa, średnia, trudna) oraz trasy dla dorosłych. Dodatkowo można wybrać zjazd tyrolski, który polega na zjechaniu na bloczku z podestu początkowego do końcowego. Zjazd ma długość 124 metrów.

Gmina Sarnaki słynie z sadów. U lokalnych sadowników można zakupić owoce sezonowe: jabłka, wiśnie, gruszki, czereśnie, truskawki. Gospodarstwo Ogrodnicze Olgierd Religioni znajdujące się w Klimczycach - Kolonii 26B oferuje w sezonie świeże szparagi, natomiast w Gospodarstwie Sadowniczym Alina Paluch i Córka dostaniecie przeróżne odmiany jabłek oraz możecie skorzystać z usługi tłoczenia soku.

Miłośnikom naturalnych soków, przetworów, zdrowych przekąsek, owoców i warzyw polecamy odwiedzenie Zakamarka Klimczyce w Klimczycach – Kolonii.

W Borsukach ( 23 km od Sarnak) znajduje się Dwór Zascianek. Jest to idealne miejsce na wypoczynek, ale również na zorganizowanie różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Ponadto Dwór zajmuje się sprzedażą własnoręcznie przygotowywanych przez gospodarzy produktów. Dostaniecie tam przepyszne konfitury, soki z sezonowych owoców, wędliny, pierogi, chleb żytni na zakwasie i wiele innych.

Koneserzy win koniecznie powinni odwiedzić Impresję. Jest to firma zajmująca się importem win i szampanów z Francji oraz produkcją własnych win. Właściciele na życzenie klientów prowadzą degustację win połączoną z przekąskami. Natomiast smakoszom kuchni francuskiej polecamy zakupy u Francuzpoleca. Właściciel Impresji, zajmuje się sprzedażą delikatesów francuskich. Z dokładnością selekcjonuje produkty regionalne, oferując klientom to co najlepsze.

Osobom kochającym naturę oraz tęskniącym za smakami regionalnej kuchni polecamy Nadbużański Dom w Bindudze oddalony o 6 km od Sarnak. Jest to miejsce idealne na zorganizowanie tematycznych kolacji, wakacji, ferii czy też urodzin, kameralnych wesel. Stary budynek szkoły idealnie przedstawia tradycyjną polską architekturę wiejską. Wyżywienie przygotowywane jest na bazie produktów kuchni sezonowej. Położenie miejscowości nad rzeką Bug zwiększa atrakcyjność pod względem turystycznym i rekreacyjnym.

Atrakcję gminy oraz udogodnienie stanowi przeprawa promem, która w miesiącach maj – październik daje możliwość przemieszczanie się z Zabuża do Mielnika rzeką Bug.

Na terenie gminy Sarnaki działalność prowadzi wiele pensjonatów, agroturystyk, ośrodków wypoczynkowych i restauracji. Poniższa lista przestawia miejsca do których warto się wybrać.