OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIELENIE WSPARCIA NA OPERACJE REALIZOWANE PRZEZ PODMIOTY INNE NIŻ LGD
NABÓR nr 5/2025/EFS+
w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju 2023-2027 Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”
CEL 2. Poprawa warunków do rozwoju aktywności wśród społeczności lokalnej, poprzez włączenie osób w niekorzystnej sytuacji
PRZEDSIĘWZIĘCIE 2.5. Wspieranie osób w niekorzystnej sytuacji, poprzez aktywną integrację i usługi opiekuńcze.
na operacje z zakresu typu projektu nr 1
Rozwój usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu:
a) w miejscu zamieszkania (niestacjonarnie),
b) w formach stacjonarnych poprzez tworzenie miejsc:
– stałego lub krótkookresowego pobytu dziennego
– stałego lub krótkookresowego pobytu całodobowego w placówkach, w których są realizowane usługi społeczne świadczone w społeczności lokalnej lub miejsc opieki wytchnieniowej w formie krótkookresowego pobytu.
Uzupełniający zakres wsparcia możliwy do realizacji w ramach ww. typów projektów:
Wsparcie opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, tj. w szczególności: dostęp do informacji o usługach i świadczeniach, poradnictwo specjalistyczne (m.in. psychologiczne, architektoniczne, pielęgnacyjno-opiekuńcze, prawne), szkolenia, grupy samopomocowe, wsparcie wytchnieniowe.
w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027
Numer naboru w systemie informatycznym SOWA EFS: FEPD.09.03-IZ.00-002/25
I. Nazwa LGD: Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”
Nazwa ZW: Zarząd Województwa Podlaskiego
II. Przedmiot naboru wniosków o wsparcie
Przedmiotem naboru jest udzielenie wsparcia projektom wpisującym się w cel 2. Poprawa warunków do rozwoju aktywności wśród społeczności lokalnej, poprzez włączenie osób w niekorzystnej sytuacji zgodnie z Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” (zwanej LSR) oraz wpisującym się w Działanie 9.3. Wzrost dostępności lokalnych usług społecznych Priorytetu IX Fundusze na rzecz Rozwoju Lokalnego w ramach FEdP 2021-2027, typ projektu nr 1:
- Rozwój usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu:
- a) w miejscu zamieszkania (niestacjonarnie),
- b) w formach stacjonarnych poprzez tworzenie miejsc:
– stałego lub krótkookresowego pobytu dziennego,
– stałego lub krótkookresowego pobytu całodobowego w placówkach, w których są realizowane usługi społeczne świadczone w społeczności lokalnej lub miejsc opieki wytchnieniowej w formie krótkookresowego pobytu.
- c) w gospodarstwach opiekuńczych.
Uzupełniający zakres wsparcia możliwy do realizacji w ramach ww. typów projektów:
Wsparcie opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, tj. w szczególności: dostęp do informacji o usługach i świadczeniach, poradnictwo specjalistyczne (m.in. psychologiczne, architektoniczne, pielęgnacyjno-opiekuńcze, prawne), szkolenia, grupy samopomocowe, wsparcie wytchnieniowe.
UWAGA: W ramach przedmiotowego naboru wyklucza się wsparcie projektów realizujących usługi w ramach gospodarstw opiekuńczych.
Wnioskodawca zobowiązany jest do jednoznacznego zdefiniowania przedmiotu projektu, a tym samym ograniczenia zakresu rzeczowego projektu wyłącznie do wymaganego warunkami niniejszego naboru.
Do obowiązków Wnioskodawcy należy także przedstawienie wyczerpujących informacji opisowych (deklaracje nie stanowią podstawy do spełnienia kryteriów wyboru projektu).
- Kierunek i zakres wsparcia, wynika z LSR.
- Wsparcie będzie miało charakter uzupełniający do interwencji z EFS+ w Działaniu FEPD.08.04 Wzrost dostępności usług społecznych CS 4(k) oraz komplementarny względem Działania FEPD.04.03 Inwestycje społeczne, CS 4(iii) finansowanego z EFRR;
- Z możliwości otrzymania wsparcia wyłączone będą podmioty i osoby otrzymujące ten sam zakres wsparcia w odpowiednich działaniach w pozostałych Priorytetów (decyduje tożsamość czasowa oraz tożsamość lokalizacji realizacji projektu);
- Z uwagi na konieczność zachowania linii demarkacyjnej pomiędzy Działaniami w Priorytecie VIII i Priorytecie IX, warunkiem zakwalifikowania osoby jako uczestnika projektu będzie złożenie oświadczenia o jednoczesnym niekorzystaniu z takich samych form wsparcia w ramach projektów realizowanych w Priorytecie VIII;
- Wsparcie z zakresu usług społecznych dotyczy wyłącznie usług świadczonych w społeczności lokalnej.
- Miejsca krótkookresowego pobytu służą przede wszystkim poprawie dostępu do usług opiekuńczych w zastępstwie za opiekunów faktycznych w ramach opieki wytchnieniowej.
- W przypadku podmiotów prowadzących opiekę instytucjonalną możliwa jest realizacja działań pozwalających na rozszerzeniu oferty o prowadzenie usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej, w tym realizację opieki wytchnieniowej w formie krótkookresowego pobytu na zasadach określonych w Wytycznych EFS +.
- Nie jest wspierana opieka instytucjonalna, tj. nie są tworzone nowe miejsca opieki w formach instytucjonalnych, nie są utrzymywane istniejące miejsca w tych placówkach oraz nie są realizowane usługi na rzecz osób w nich przebywających.
- Wsparcie dla osób będących w długoterminowej opiece instytucjonalnej jest możliwe wyłącznie w celu przejścia tych osób do opieki realizowanej w formie usług świadczonych w społeczności lokalnej. Wsparcie to musi przyczyniać się do zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej.
- Działania wspierające niezależne życie osób z niepełnosprawnościami i osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu mogą być finansowane z EFS+ lub w ramach cross-financingu.
- W celu zapewnienia kompleksowego wsparcia tam, gdzie jest to niezbędne przewiduje się umożliwienie finansowania krzyżowego. Wartość wydatków w ramach cross-financingu nie może przekroczyć 15% wydatków kwalifikowalnych projektu.
- Wsparcie mogą uzyskać projekty nie objęte projektem strategicznym.
- Dofinansowane projekty muszą być zgodne z art. 9 rozporządzenia ogólnego, tj.:
- a) przepisami Karty Praw Podstawowych i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych;
- b) zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności osób z niepełnosprawnościami (zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027);
- c) zasadą równości kobiet i mężczyzn (zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027);
- d) zasadą zrównoważonego rozwoju oraz zasadą nie czyń poważnych szkód (DNSH).
- Wsparcie w obszarze włączenia społecznego jest zgodne ze „Strategią Rozwoju Usług Społecznych polityka publiczna do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.)”, Regionalnym Planem Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji dla województwa podlaskiego, a także Krajowym Programem Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu. Aktualizacja 2021-2027, polityka publiczna z perspektywą do roku 2030.
Kryteria wyboru operacji
Założenia operacji powinny wpisywać się w Lokalne Kryteria Wyboru operacji zgodne z Procedurami oceny i wyboru operacji w ramach wdrażania LSR 2023-2027 Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” stanowiące (załącznik nr 5 do ogłoszenia o naborze wniosków).
Warunkiem wyboru operacji jest uzyskanie minimum 50% z maksymalnej liczby 40 pkt. tj. 20 pkt.
Szczegółowe warunki udzielenia wsparcia
Szczegółowe warunki udzielenia wsparcia przez Zarząd Województwa Podlaskiego określone zostały w Liście warunków udzielenia wsparcia stanowiącej załącznik nr 6 do Ogłoszenia o naborze wniosków.
III. Informacja o podmiotach uprawnionych do ubiegania się o wsparcie na wdrażanie LSR
- Typ beneficjenta – ogólny SZOP:
Administracja publiczna, Instytucje nauki i edukacji, Instytucje ochrony zdrowia, Organizacje społeczne i związki wyznaniowe, Przedsiębiorstwa, Służby publiczne.
2. Typ beneficjenta – szczegółowy SZOP:
Centra aktywności lokalnej, Instytucje integracji i pomocy społecznej, Instytucje kultury, Instytucje rynku pracy, Instytucje sportu, Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, Jednostki Samorządu Terytorialnego, Kościoły i związki wyznaniowe, MŚP, Niepubliczne podmioty integracji i pomocy społecznej, Organizacje pozarządowe, Ośrodki kształcenia dorosłych, Podmioty ekonomii społecznej, Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego, Uczelnie.
Typ beneficjenta LSR:
Podmioty posiadające siedzibę lub oddział na obszarze działania Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” obejmującym województwo podlaskie tj. gminy z powiatu siemiatyckiego: Dziadkowice, Grodzisk, Mielnik, Milejczyce, Nurzec-Stacja, Perlejewo, Siemiatycze, Drohiczyn oraz Miasto Siemiatycze.
IV. Grupa docelowa LSR
Projekt musi być skierowany do grup docelowych z obszaru działania Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” obejmującym województwo podlaskie tj. gminy z powiatu siemiatyckiego: Dziadkowice, Grodzisk, Mielnik, Milejczyce, Nurzec-Stacja, Perlejewo, Siemiatycze, Drohiczyn oraz Miasto Siemiatycze. Kryterium zostanie uznane za spełnione w sytuacji, gdy z opisu grupy docelowej będzie wynikało, że uczestnicy projektu zamieszkują w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, uczą się lub pracują na w. w. obszarze.
Kryterium zostanie uznane za spełnione w sytuacji, gdy z opisu grupy docelowej będzie wynikało również, że uczestnicy projektu zamieszkują w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, uczą się lub pracują na wskazanym obszarze działania LGD, zaś w przypadku podmiotów innych niż osoby fizyczne posiadają one jednostkę organizacyjną na tym obszarze.
V. Termin, miejsce oraz formę składania wniosków o wsparcie.
Termin, od którego można składać wnioski 24.04.2025 r. od godziny 15:00.
Termin, do którego można składać wnioski do końca 20.05.2025 r.
Wnioski o dofinansowanie projektów oraz załączniki składane są wyłącznie w wersji elektronicznej za pomocą aplikacji SOWA EFS w centralnym systemie teleinformatycznym na stronie: sowa2021.efs.gov.pl.
VI. Miejsce publikacji regulaminu naboru wniosków o wsparcie
http://www.tygieldolinybugu.pl
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl
VII. Formy wsparcia
Dofinansowanie na projekt przekazywane jest jako refundacja poniesionych i udokumentowanych wydatków kwalifikowalnych i/lub jako zaliczka na poczet przyszłych wydatków kwalifikowalnych.
VIII. Intensywność wsparcia i finansowanie projektu
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi: 2 106 750,00 PLN.
Maksymalna wartość dofinansowania na 1 uczestnika projektu w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wynosi: 10 533,00 PLN.
Minimalna/ Maksymalna wartość projektu:
- minimalna wartość projektu: nie określono
- maksymalna wartość projektu: 2 106 750,00 PLN
Maksymalny poziom dofinansowania UE w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 95 %.
Minimalny wkład własny Wnioskodawcy wynosi 5 %.
Kwota, która może zostać zakontraktowana w ramach naboru uzależniona jest od aktualnego w danym miesiącu kursu EUR oraz wartości limitu środków możliwych do zakontraktowania. Umowa o dofinansowanie projektu zostanie zawarta z uwzględnieniem wysokości dostępnej alokacji na podstawie umowy ramowej właściwej LGD.
IX. Dane do kontaktu
W sprawach związanych z naborem wniosków informacji udzielają pracownicy Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”, ul. Warszawska 51 lok.7, 17-312 Drohiczyn, tel. 797 091 197, e-mail: biuro@tygieldolinybugu.pl. Biuro czynne: pon. 8:00 – 16:00, wt. – pt. 7:30 – 15:30.
Ogłoszenie o naborze wraz z załącznikami jest dostępne w siedzibie Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”, ul. Warszawska 51 lok.7, 17-312 Drohiczyn oraz na stronie internetowej: http://www.tygieldolinybugu.pl
X. Informacje dodatkowe
Pozostałe warunki i niezbędne dokumenty znajdują się w Regulaminie Naboru Wniosków, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego Ogłoszenia.
XI. Załączniki do Ogłoszenia
- Regulamin Naboru Wniosków o Wsparcie
- Lokalna Strategia Rozwoju 2023-2027 Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”
XII. Załączniki do Regulaminu Naboru Wniosków o Wsparcie
- Wzór wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027;
- Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027;
- Lista Wskaźników Kluczowych 2021-2027 – EFS+;
- Wzór umowy o dofinansowanie projektu ze środków EFS+;
- Kryteria wyboru projektów (Lokalne Kryteria Wyboru Operacji 2023-2027);
- Lista warunków udzielenia wsparcia – Działanie 9.4 Wzmocnienie lokalnej aktywnej integracji społecznej (załącznik do Uchwały Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027 z dnia 17 września 2024 r.);
- Wzór umowy/porozumienia o partnerstwie;
- Procedury wyboru i oceny operacji w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”;
- Oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych w celach konkursowych;
- Oświadczenie dotyczące nieobowiązywania dyskryminujących aktów prawnych;
- Karta oceny wniosku i wyboru operacji;
- Wzór deklaracji wekslowej dla osób fizycznych prowadzących działalność;
- Wzór deklaracji wekslowej dla osób prawnych;
- Oświadczenie o spełnieniu warunku szczegółowego;
- Oświadczenie dot. promocji operacji oraz LGD;
- Wniosek o dodanie osoby uprawnionej zarządzającej projektem po stronie Beneficjenta.
Data publikacji: 9.04.2025 r.