Obserwatoria przyrody

Obserwatoria przyrody to jeden z elementów większego projektu współpracy Lokalnej Grupy Działania – Tygiel Doliny Bugu z Lokalną Grupą Działania Puszcza Knyszyńska, gdzie dofinansowanie zostało zapewnione z PROW 2014 -2020. Umowę na realizację projektu podpisaliśmy z samorządem Województwa Podlaskiego.

Tytuł projektu to Nietypowe przystanie nad Supraślą Narwią i Bugiem. W ramach tego projektu powstały m.in. dwa obserwatoria przyrody na obszarze Tygla jedno w Mielniku drugie w gminie Sabnie nad zalewem Niewiadoma. U naszego partnera LGD Puszcza Knyszyńska jedno w Raduninie a drugie w Wojszkach. Realizacja projektu jest pokłosiem wieloletniej współpracy LGD Puszcza Knyszyńska z LGD z Francji. Gdzie w 2019 r. wspólnie pojechaliśmy na wizytę studyjną na południowo zachodnie wybrzeże Francji. Zapoznaliśmy się tam z ciekawym projektem realizowanym przez NGOs i samorząd, sieć 19 schronisk turystycznych na przedmieściach Bordeaux. Zainspirowało nas to do wspólnego projektu.

Skorzystaliśmy z opracowanych przez studentów architektury Politechniki Białostockiej koncepcji budynków. Nasze obserwatoria zaprojektował prof. Jerzy Uścinowicz. Obiekt będzie miał status ekologiczny, będzie pasywny środowiskowo. Stanowi on wytwór sztuki użytkowej w formie uniwersalnej „rzeźby- obserwatorium przyrody”. W sposób naturalny i kreatywny czerpie z dziedzictwa kulturowego lokalnej drewnianej architektury regionu. Obserwatorium będzie pełniło funkcję indywidualnego pobytu turysty. Ofertę kierujemy przede wszystkim do pasjonatów przyrody Podlasia Nadbużańskiego, osób szukających ciszy i spokoju oraz bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz do kajakarzy, którzy przemierzają Bug. Planujemy obok obserwatoriów przyrody organizować wydarzenia edukacyjne, warsztaty, eventy o tematyce przyrodniczej oraz w zakresie ochrony środowiska. Na 12 m2 zmieści się swobodnie dwie osoby, obiekt będzie użytkowany całorocznie, wyposażony jest w łazienkę, aneks kuchenny oraz taras z leżakami. Za użytkowanie obiektu będą pobierane opłaty tylko eksploatacyjne. Czyli oferujemy miejsce blisko natury na każdą kieszeń. W przyszłości chcielibyśmy utworzyć sieć takich obserwatoriów ulokowanych w atrakcyjnych turystycznie miejscach na naszym obszarze.

Zapraszamy do korzystania z obserwatorium oraz do współpracy z naszą lokalną grupą działania

Grafika: Logotypy Unijne

Obserwatorium przyrody w Mielniku

Obserwatorium przyrody w Mielniku
Obserwatorium przyrody w Mielniku

W Mielniku na brzegu rzeki Bug stoi niezwykły obiekt – obserwatorium przyrody.

Na tym odcinku Bug płynie swoim naturalnym korytem, które pozostało niezmienione pomimo wielowiekowej obecności człowieka na tych terenach.

Obserwatorium zostało tak zaprojektowane, aby wtopić się w naturalne otoczenie. Wewnątrz można się poczuć jak kapsule umieszczonej wewnątrz biosfery doliny Bugu. Przeszklone powierzchnie umożliwiają obserwacje koryta Bugu podczas spożywania posiłków, przy pisaniu, a nawet z łóżka zaraz po otwarciu oczu.

W naszej kapsule, na niewielkiej powierzchni mamy wszystko co potrzebne w tej przyrodniczej podróży.

Na parterze – kuchnię wyposażoną w płytę indukcyjną, lodówkę, ekspres do kawy, stolik oraz ekologiczną toaletę, na zewnątrz dostępny jest prysznic ogrodowy. Łóżko dla dwóch osób znajduje się na antresoli, z której również macie niezapomniany widok.

Nie zapewniamy pościeli – należy mieć własną lub śpiwór.

Obiekt przeznaczony jest do wynajmu dla 2 osób.

Obserwatorium zostało zaprojektowane przez profesora Politechniki Białostockiej Jerzego Uścinowicza.

Obiekt wykonała firma Tartak „BRONEK” – Mieczysław Bronisz.

Lokalizacja

ul. Brzeska
(Topolina, przy amfiteatrze)
17-307 Mielnik

Kontakt

Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”
ul. Warszawska 51/lok. 7
tel. 797 091 197
email: biuro@tygieldolinybugu.pl