Obserwatoria przyrody

Obserwatoria przyrody to jeden z elementów większego projektu współpracy Lokalnej Grupy Działania – Tygiel Doliny Bugu z Lokalną Grupą Działania Puszcza Knyszyńska, gdzie dofinansowanie zostało zapewnione z PROW 2014 -2020. Umowę na realizację projektu podpisaliśmy z samorządem Województwa Podlaskiego.

 

Tytuł projektu to Nietypowe przystanie nad Supraślą Narwią i Bugiem. W ramach tego projektu powstały m.in. dwa obserwatoria przyrody na obszarze Tygla jedno w Mielniku drugie w gminie Sabnie nad zalewem Niewiadoma. U naszego partnera LGD Puszcza Knyszyńska jedno w Raduninie a drugie w Wojszkach. Realizacja projektu jest pokłosiem wieloletniej współpracy LGD Puszcza Knyszyńska z LGD z Francji. Gdzie w 2019 r. wspólnie pojechaliśmy na wizytę studyjną na południowo zachodnie wybrzeże Francji. Zapoznaliśmy się tam z ciekawym projektem realizowanym przez NGOs i samorząd, sieć 19 schronisk turystycznych na przedmieściach Bordeaux. Zainspirowało nas to do wspólnego projektu.

Skorzystaliśmy z opracowanych przez studentów architektury Politechniki Białostockiej koncepcji budynków. Nasze obserwatoria zaprojektował prof. Jerzy Uścinowicz. Obiekty mają status ekologiczny, są pasywne środowiskowo. Stanowią wytwór sztuki użytkowej w formie uniwersalnej „rzeźby- obserwatorium przyrody”. W sposób naturalny i kreatywny czerpią z dziedzictwa kulturowego lokalnej drewnianej architektury regionu. Obserwatoria pełni funkcję indywidualnego pobytu turysty.

Obserwatoria przyrody są udostępniane turystom szukającym wytchnienia na łonie natury. Służą do promocji naszego regionu, czego konsekwencją jest zwiększona ilość turystów. Udostępniamy je dziennikarzom, infuencerom, twórcom internetowych, w zamian za materiały promocyjno – informacyjne o obszarze.

Obserwatoria pełnią funkcję indywidualnego pobytu turysty. Ofertę kierujemy przede wszystkim do pasjonatów przyrody Podlasia Nadbużańskiego, osób szukających ciszy i spokoju oraz bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz do kajakarzy, którzy przemierzają Bug. Obok obserwatoriów przyrody organizujemy wydarzenia edukacyjne, warsztaty, eventy o tematyce przyrodniczej oraz w zakresie ochrony środowiska.

Obserwatoria mają powierzchnię 12 m2, swobodnie pomieszczą dwie osoby. Obiekty są użytkowane w okresie, od kwietnia/maja do końca października.  Wyposażone są w łazienkę, aneks kuchenny oraz taras z leżakami. W naszej kapsule, na niewielkiej powierzchni mamy wszystko co potrzebne do przyrodniczej podróży.

Na parterze jest kuchnia wyposażoną w płytę indukcyjną, lodówkę, ekspres do kawy, stolik oraz ekologiczną toaletę, na zewnątrz dostępny jest prysznic ogrodowy. Łóżko dla dwóch osób znajduje się na antresoli, z której rozpościera się niezapomniany widok na rzekę lub zalew.

Za użytkowanie obiektów są pobierane opłaty tylko na koszty eksploatacyjne. Czyli oferujemy miejsce blisko natury na każdą kieszeń. W przyszłości chcielibyśmy utworzyć sieć takich obserwatoriów ulokowanych w miejscach atrakcyjnych turystycznie na naszym obszarze.

Rzeka Bug to jedna z nielicznych „dzikich” nieuregulowanych rzek w Europie. To autostrada dla kajakarzy i raj dla turysty szukającego kontaktu z przyrodą. Obszar Natura 2000, niezliczone szlaki rowerowe, piesze, wielokulturowość, tradycyjna kuchnia oraz podlaska gościnność to główne filary, na których staramy się budować ofertę turystyczną naszego obszaru.

Zapraszamy do korzystania z obserwatorium oraz do współpracy z naszą lokalną grupą działania.

Grafika: Logotypy Unijne

Obserwatorium przyrody w Mielniku

Obserwatorium przyrody w Mielniku
Obserwatorium przyrody w Mielniku

W Mielniku na brzegu rzeki Bug stoi niezwykły obiekt – obserwatorium przyrody.

Na tym odcinku Bug płynie swoim naturalnym korytem, które pozostało niezmienione pomimo wielowiekowej obecności człowieka na tych terenach.

Obserwatorium zostało tak zaprojektowane, aby wtopić się w naturalne otoczenie. Wewnątrz można się poczuć jak kapsule umieszczonej wewnątrz biosfery doliny Bugu. Przeszklone powierzchnie umożliwiają obserwacje koryta Bugu podczas spożywania posiłków, przy pisaniu, a nawet z łóżka zaraz po otwarciu oczu.

W naszej kapsule, na niewielkiej powierzchni mamy wszystko co potrzebne w tej przyrodniczej podróży.

Na parterze – kuchnię wyposażoną w płytę indukcyjną, lodówkę, ekspres do kawy, stolik oraz ekologiczną toaletę, na zewnątrz dostępny jest prysznic ogrodowy. Łóżko dla dwóch osób znajduje się na antresoli, z której również macie niezapomniany widok.

Nie zapewniamy pościeli – należy mieć własną lub śpiwór.

Obiekt przeznaczony jest do wynajmu dla 2 osób.

Obserwatorium zostało zaprojektowane przez profesora Politechniki Białostockiej Jerzego Uścinowicza.

Obiekt wykonała firma Tartak „BRONEK” – Mieczysław Bronisz.

Lokalizacja

ul. Brzeska
(Topolina, przy amfiteatrze)
17-307 Mielnik

Kontakt

Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”
ul. Warszawska 51/lok. 7
tel. 797 091 197
email: biuro@tygieldolinybugu.pl

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu - logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.