Jesteś tutaj: Start / GMINY / Gmina Dziadkowice

Gmina Dziadkowice

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF


Licząca 3 300 mieszkańców gmina Dziadkowice zajmuje powierzchnię 116 km2 i jest jedną z najmniejszych gmin powiatu siemiatyckiego. 
Typowo rolniczy charakter gminy oraz duży obszar kompleksów leśnych gwarantują spokojny odpoczynek wśród nieskażonego przemysłem środowiska. Tutejsze lasy obfitują w runo leśne, zwierzynę łowną i ptactwo rzadko gdzie indziej spotykane. Miłośnicy przyrody i amatorzy bezkrwawych łowów napotkają tu siedliska ptactwa (bocian czarny, słonka, bekas derkacz, cietrzew, czapla, a nawet orzeł bielik i sokół wędrowny) oraz zwierzyny (borsuk, łoś, jeleń, wydra, kuna leśna i gronostaj), a także ciekawe okazy roślin. Zwolennicy grzybobrania odnajdą w tutejszych lasach wiele gatunków cenionych grzybów.
Mieszkańcy gminy słyną z gościnności, na szczególną uwagę zasługuje kwatera agroturystyczna w Jasienówce, gdzie można wynająć pokoje gościnne, zjeść tradycyjne potrawy, czy też pojeździć konno po malowniczej okolicy.


Wizyta w naszej gminie może być też okazją do spotkania przedstawicieli ginących zawodów, takich jak kowalstwo, koronkarstwo, tkactwo, czy wikliniarstwo oraz zapoznania się historią tych okolic – nie brakuje tu unikalnych zabytków, takich jak kościoły i cerkwie z XVIII, XIX i początków XX wieku, odnaleźć można ślady dawnego osadnictwa – kurhany. Na uwagę zasługuje zespół dworski z 1912 r. wraz z malowniczym parkiem z końca XIX w. w Dołubowie. Odwiedzających naszą gminę zachwycą, stanowiące nieodłączną część podlaskiego krajobrazu, urokliwe przydrożne kapliczki z XIX i XX wieku.
Niewątpliwie walorem jest też dostępność komunikacyjna gminy i stosunkowo niewielka odległość od większych ośrodków miejskich: z Dziadkowic do Białegostoku jest zaledwie 80 km, 180 km do Lublina i 160 km do Warszawy. Dogodne położenie gminy przy trasie nr 19 Rzeszów-Lublin-Białystok w pasie przygranicznym około 75 km od przejścia granicznego w Terespolu i około 40 km od przejścia w Połowcach oraz otwartość władz gminy sprzyjają inwestycjom, zwłaszcza tym w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego i transportu.

 

   
          Kościół w Osmoli                                               Kościół w Dziadkowicach 

                                         
                                             Dziadkowice, dawna plebania