Gmina Dziadkowice

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Gmina Dziadkowice jest jedną z najmniejszych gmin powiatu siemiatyckiego. Na obszarze gminy występują zabytki:

 • Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy w Dziadkowicach:
 • Kaplica  cmentarna w Dziadkowicach;
 • Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Bolesnej w Osmoli;
 • Cerkiew Prawosławna, filialna, cmentarna, pw. św. Michała w Żurobicach;
 • Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dołubowie;
 • Nagrobek Wiktorii i Ludwika Pieńkowskich w Dołubowie;
 • Drewniany Dwór z parkiem dworskim z XIX wieku w Dołubowie.

Zabytki świadczą o tym, iż obszar posiada bogatą historię i kulturę.  

Rodzinom z dziećmi polecamy koniecznie wybrać się do Stajni i Pensjonatu w Żurobicach. Jest to miejsce, w którym pod okiem doświadczonych instruktorów dzieci oraz dorośli mogą korzystać z nauki jazdy konnej, wyjazdów w teren oraz przygotowań do uzyskania odznak PZJ. W pensjonacie można skosztować pysznych pierogów, babki ziemniaczanej, zup „Żurobickich” oraz domowego ciasta. Do dyspozycji gości udostępniona jest altana z miejscem na grilla lub ognisko, plac zabaw z trampoliną, parking z podjazdami dla osób niepełnosprawnych. Warto skorzystać z rowerów, na których można zwiedzać okoliczną naturę. Duszom artystycznym i nie tylko polecamy wzięcie udziału w warsztatach prowadzonych przez właścicielkę ośrodka z zakresu: decoupage, filcowania, odlewu świec, gipsu i mydła, haftu krzyżykowego, zdobnictwa na szkle i porcelanie oraz wyrobu biżuterii.

Czy są tu miłośnicy gry zespołowej polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu urządzeń zbliżonych do broni pneumatycznej? Jeśli tak to koniecznie musisz odwiedzić Paintball Podlasie. Miejsce te zostało stworzone przez grupę przyjaciół kochającą spędzać czas aktywnie. Więc jeśli potrzebujesz adrenaliny, sportu czy po prostu zabawy warto się sprawdzić na przygotowanym terenie leśnym. Poza indywidualnymi wycieczkami jest to miejsce idealne do organizowania imprez integracyjnych. Oferta zawiera m.in.: scenariuszowe gry terenowe, rozgrywki paintballowe na polu leśnym oraz mobilnym, który wyposażony jest w dmuchane przeszkody. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość strzelania z łuku, wiatrówki oraz nauka chodzenia na szczudłach.

Kolejnym ciekawym obiektem na mapie gminy Dziadkowice jest Pustelnia Sękalik oddalona od zgiełku i hałasu. To idealne miejsce, do zorganizowania spotkania, imprezy, szkolenia bądź też odpoczynku od codzienności wśród malowniczych i cichych terenów leśnych. Do dyspozycji gości jest basen dla dzieci, badminton, piłkarzyki, rowery i grill. 

Warto też odwiedzić położony wśród pól, łąk i lasów Zaścianek Jasienówka. Agroturystyka w swojej ofercie posiada stary, stylowy, drewniany Dworek z 1936r., który sprawi, że pokochasz sielski wypoczynek na polskiej wsi oraz docenisz piękno otaczającej przyrody. Podczas wizyty w tym magicznym miejscu koniecznie musisz skosztować pieczonego barana oraz tradycyjnych dań przyrządzonych w oparciu o rodowe receptury. Osobom pragnącym chwili relaksu polecamy zabiegi relaksacyjne w staropolskiej łaźni m.in.: kąpiel królewska w płatkach róż bądź innych ziołach. Jest to także idealne miejsce dla miłośników jazdy konnej, gdyż organizowane są przejazdy konne, jazda bryczką oraz rajdy konne malowniczą doliną rzeki Nurzec. W okresie zimowym organizowane są kuligi.

W miejscowości Lipiny oddalonej o niecałe 7 km od Dziadkowic znajduje się agroturystyka „Kazimierzówka”. W gospodarstwie hodowane są kury, bażanty oraz gołębie. Można podziwiać przedmioty, które używane były w rolnictwie i gospodarstwie domowym. Przyrodnicze tereny zachęcają do wycieczek rowerowych oraz spacerów.    

 NOCLEGI NA OBSZARZE GMINY:

 • Stajnia i Pensjonat – Żurobice 51;
 • Pustelnia Sękalik – Osmola 109;
 • „Kazimierzówka” Agroturystyka – Lipiny 19;
 • Agroturystyka Zaścianek Jasienówka – Jasienówka 5.