Gmina Mielnik
Gmina Mielnik jest najbardziej na południe wysuniętą gminą województwa podlaskiego. Od wschodu graniczy z Białorusią, natomiast od południa z województwem: mazowieckim i lubelskim – naturalną granicę stanowi rzeka Bug.
Na obszarze gminy Mielnik występują zabytki, które chętnie odwiedzają turyści:
- Góra zamkowa z grodziskiem z XI wieku w Mielniku;
- Ruiny kościoła zamkowego z 1420 roku oraz plebania z XIII wieku w Mielniku;
- Kościół pw. Przemienienia Pańskiego z 1913 roku w Mielniku;
- Cerkiew pw. Narodzenia NMP z 1823 roku w Mielniku;
- Kaplica pw. Matki Boskiej Opiekuńczej z 1777 roku na cmentarzu prawosławnym w Mielniku;
- Kościół pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika z 1780-1790 roku w Niemirowie;
- Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1935 roku w Tokarach;
- Cerkiew pw. Ikony Matki Boskiej Wszystkich Strapionych Radość z 1912 roku w Koterce;
- Budynek Synagogi z XIX wieku w Mielniku;
- Góra i źródełko „Prowały”;
- Wieża widokowa.
Główną atrakcją turystyczną gminy jest Odkrywkowa Kopalnia Kredy. Przy ul. Duboisa znajduje się taras widokowy, z którego widok rozpościera się na kopalnię, która wciąż jest czynna. Niegdyś wydobycie kredy służyło celom budowlanym, obecnie kreda stosowana jest w rolnictwie, do produkcji cementu, kostek brukowych, opon i innych produktów z tworzyw sztucznych.
Rodziny z dziećmi zapraszamy do gospodarstwa rolniczego - Mielnicka Alpaka. Podczas wizyt pod opieką opiekuna spędzicie czas w stadzie samic z maluchami, karmiąc je smakołykami oraz robiąc sobie z nimi zdjęcia. Warto posłuchać alpaczych opowieści gospodarza obserwując przy tym zachowanie i zwyczaje alpak. Mielnicka alpaka prowadzi sklepik, który w sprzedaży posiada m.in. maskotki alpaki, włóczkę o właściwościach hipoalergicznych oraz wyroby, które z niej powstały (kołdry).
Firma Active Adventure zajmuje się wypożyczaniem sprzętu rekreacyjnego i sportowego do uprawiania turystyki rowerowej i wodnej. Oferuje między innymi kajaki i łodzie dla dzieci jak również dorosłych, rowery, sprzęt do paintball, gokarty pedałowe. Natomiast zimą można wypożyczyć narty do biegowe i skorzystać z wytyczonej w pobliżu rzeki Bugu trasy narciarskiej, podziwiając przy tym dzikie zimowe krajobrazy Ziemi Mielnickiej. Osobom spragnionym obcowania z przyrodą oferujemy nocleg na polu namiotowym. Firma Active Adventure umożliwia także strzelanie z łuku dla dorosłych i dzieci.
Aktywnym fizycznie polecamy skorzystanie z obiektów sportowych na terenie gminy: hala sportowa, pełnowymiarowe boisko sportowe oraz kompleks boisk sportowych „Orlik”. Rzeźba terenu oraz różnorodność krajobrazu zachęcają do kolarstwa terenowego i biegów przełajowych, natomiast rzeka Bug jest stwarza warunki do uprawiania kajakarstwa.
Podczas wyprawy po gminie Mielnik polecamy odwiedzenie muzeum i wystawy.
Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej znajduje się przy ul. Brzeskiej 71 w Mielniku. Muzeum w swych zbiorach posiada ponad 60 prac Henryka Musiałowicza, liczne pamiątki związane z historią Mielnika i okolicy oraz kolekcję rekwizytów i kostiumów filmowych, używanych podczas realizacji filmu pt. „Ogniem i mieczem”.
Jeśli interesujesz się kulturą ludową to koniecznie powinieneś odwiedzić prywatne muzeum etnograficzne, które powstało przy ulicy Bugowej 11 w Mielniku. Właścicielka muzeum sięgając w głąb historii własnego rodu udostępnia bogate archiwum rodzinne, przedstawiając sprzęty gospodarskie przedstawiające życie na mielnickiej ziemi.
Natomiast wystawa geologiczna skarbów Ziemi Mielnickiej w Mielniku nad Bugiem Pana Adama Borkowskiego z pewnością zainteresuje niejednego miłośnika skamieniałości. Właściciel posiada kilkaset eksponatów zawierających całe organizmy lub ich fragmenty, które żyły miliony lat temu. Najstarszym znaleziskiem Pana Adama jest trylobit i koralowce z Syluru – jest to okres, który trwał ponad 400 milionów lat temu.
Bo-Kat „Rejsy Katamaranem” oferuje zwiedzanie rzeki Bug z perspektywy pokładu katamaranu. Podczas rejsu kapitan opowiada o skarbach ziemi mielnickiej, a uczestnicy mogą podziwiać typową nadbużańską przyrodę.
Koneserzy win koniecznie powinni odwiedzić WinnicaKorol. Właściciele z przyjemnością oprowadzają swoich gości po winnicy, opowiadając historię jej powstania oraz odmian winorośli przez nich uprawianych i sposobach ich pielęgnacji. Podczas zwiedzania można degustować wina, które dostępne są w sprzedaży. Winnica Korol oferuje także noclegi. Polecamy wieczory na tarasie winiarni z lampką wina z widokiem na panoramę Mielnika.
Obszar gminy jest wyjątkowo cenny pod względem walorów przyrodniczych, na którym powstały rezerwaty przyrody oraz zespół przyrodniczo – krajobrazowy:
- Rezerwat Góra „Uszeście”, który jest rezerwatem florystyczno – fitocentrycznym. Na jego obszarze występują rzadkie rośliny ciepłolubne tj: pluskwica europejska, goryczka krzyżowa, ostrołódka kosmata, sasanka otwarta. Rezerwat chroni murawy kserotermiczne i zbiorowiska leśne.
- Rezerwat przyrody „Grąd Radziwiłłowski” utworzony został w 1990 roku. Celem ochrony jest zachowanie naturalnego fragmentu dawnej Puszczy Mielnickiej, dobrze wykształconego grądu typowego oraz szeregu gatunków chronionych.
- Zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Głogi” zajmuje powierzchnię 59, 61ha. Jego celem jest ochrona doliny Bugu. Szczególną wartością są dobrze zachowane utwory polodowcowe oraz zróżnicowane zbiorowiska obfitujące w rzadkie gatunki kserotermiczne. Zespół stanowi ostoję dla wielu gatunków ptaków.
Na miłośników wycieczek czekają szlaki turystyczne i rowerowe wytyczone przez gminę Mielnik:
- Szlak schronów „Kły Mołotowa” Linia Mołotowa – dystans 4,2km;
- Szlak schronów – dystans 23km;
- Szlak „Mielnicki Przełom Bugu” – dystans 7,5km;
- Szlak Kupiecki (część wschodnia) – dystans 40km;
- Szlak Kupiecki (zielony) – dystans 24 km;
- Szlak Doliny Bugu – dystans 39,1 km;
- Wschodni Szlak rowerowy GREEN VELO;
- Ścieżki rowerowe „Bug rajem dla turysty”.
Obszar gminy Mielnik jest malowniczo położony nad rzeką Bug, do której z chęcią przybywają turyści. Poniżej przedstawiamy zestawienie miejsc noclegowych i restauracji, występujących na terenie gminy:
- Wypoczynek na podzamczu, ul. Brzeska 85, Mielnik;
- Nowa Wczasowa, ul. Brzeska 118, Mielnik;
- Domek na Podlasiu, ul. Górna 1, Mielnik;
- „Dom na Werhurnie” ul. Uroczysko 4, Mielnik;
- Gospodarstwo Agroturystyczne, Homoty 20;
- Active Adventure, ul. Dubois 2, Mielnik;
- Guest House „Riverside”, Plac Kościuszki 1A, Mielnik;
- Korolówka, ul. Popław 1, Mielnik;
- Kwatera agroturystyczna, ul. Brzeska 220, Mielnik;
- „ Z Duchem Puszczy” domek całoroczny, Homoty 5;
- Ośrodek wypoczynkowy „U Floriana”, ul. Bugowa 10, Mielnik;
- „U Marka”, Plac Kościuszki 2, Mielnik;
- Wiórkowa Chata, Plac Kościuszki 8, Mielnik;
- Gospodarstwo Agroturystyczne „Flisak”, ul. Brzeska 53, Mielnik;
- Sosnowy Zakątek, ul. Brzeska 11, Mielnik;
- Dom wakacyjny „U Poli”, Sutno 2;
- Bajkowy Domek z Bala w Wajkowie, Wajków 8C;
- Czar Podlasia Agroturystyka, Osłowo 56A.